Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Privatumo politika

Šiuo metu 2 skaitytojai

2021 rugpjūčio 01, sekmadienis
Pas kaimo šviesuoles Spausdinti
2014 vasario 07, penktadienis

Veronikos Šakienės muziejuje apžiūrėjome senus lietuviško kaimo buities rakandus
„...Laikas bėga, išeina žmonės...  Lieka daiktai. Dūla numesti ir užmiršti...

Gyvename tokiame amžiuje, kai namuose gausu elektrinių, mechaninių buities daiktų, be kurių jaunimui net sunku įsivaizduoti šiandieninį gyvenimą. O kaip gyveno, kokius buitinius prietaisus naudojo mūsų seneliai, proseneliai, net nežino ir nesusimąsto daugelis jaunų žmonių. Jau nebėra  meistrų, kurie gamino ir naudojo buities daiktus, tačiau yra žmonių, saugojančių senų laikų  paslaptis.  Tik jų dvasinės šilumos dėka neleidžiama laikui ištrinti gerų ir darbščių anų laikų meistrų rankų prisilietimo”, – taip savo laiške redakcijai rašo Paparčių pagrindinės mokyklos  mokytojos Joana Perednienė ir Daiva Janonienė, kartu su 7–8 klasių mokiniais pabuvoję  pas   šviesuolę  Vareikonių kaimo gyventoją Veroniką Šakienę  ir savo tėvų name Migonių kaime (Kruonio sen.) gyvenančią Paparčių pagrindinės mokyklos mokytoją  Audronę Skaudžiuvienę.
„Kažkada Vareikonyse buvo daugiau kaip 40 sodybų. Dabar liko vos keturios. Vienoje iš jų ir gyvena šio kaimo šviesuolė Veronika Šakienė.  Dar vaiku būdama atvyko  iš Panorų kaimo ir tvirtai jame įaugo: sukūrė šeimą, užaugino 5 vaikus. O šiuo metu gyvena viena. Tačiau, kaip ji sako, liūdėti nėra kada.
Audronės Skaudžiuvienės muziejuje Migonių kaime
Užėjome į jos namus, paverstus muziejumi. Čia surinkti įvairūs senoviniai buities rakandai: ratelis, raštuoti lininiai rankšluosčiai, austi dar mamos, senelės... Apžiūrėjome ir pašiūrėje laikomus senus lietuviško kaimo buities rakandus: spąstus lapėms gaudyti, didžiulį pjūklą... V. Šakienė parodė net stiklainį įvairių monetų, dainų knygą, kuriai apie 100 metų...  Čia mes pamatėme ir Veronikos  rankomis senoviškomis staklėmis  austas tautines  juostas, siuvinėtus  paveikslus, kurie kiekvieną gali įkvėpti gerumo, meilės Tėvynei ir savo artimui. Visų eksponatų net neišvardinsi. Reikia pamatyti...

...Veronika kaip gyvas sidabras vis šneka ir šneka. Mokiniams ji padeklamuoja eilėraštį, kurį išmoko dar būdama 3 klasėje, apie mokinį, kuris tingėjo mokytis. Susitikimo pabaigoje paskaitė savo kūrybos eilėraščių apie Lietuvą, kaimynus...
Atsisveikiname su šia miela pradinį išsilavinimą teturinčia moterimi, bet savo šviesa, išmintimi šviesesne už didžiausius mokslus baigusius.  
* * *
Paparčių pagrindinės mokyklos mokytoja  Audronė Skaudžiuvienė gyvena  atokiame Migonių kaime (Kruonio sen.) savo tėvų name. Ji turi butą mieste, bet nesikelia ten. „Čia – mano žemė, mano namai, mano tėvų namai, mano senelių namai“, – sako mokytoja. Audronė sutvarkė senus namus, sutvarkė prie namo esantį namelį, neišmetė nė vieno seno buities rakando. Visi rado vietą Audronės namuose. Ji, laiko dulkes nupūtusi nuo daiktų, kieme stovinčiame namelyje įrengė senų rakandų buities muziejuką.
Branginkime ir saugokime mūsų senolių paliktus didžiulius turtus,  lietuvių tautos etninių šaknų lobius. Kaimas buvo mūsų kultūros maitintojas, ilgus amžius švietęs skaidria buities šviesa. Iš rankų į rankas keliavo daiktai, iš lūpų į lūpas ėjo žodis...
Ačiū šaunioms moterims, nepavargstančioms puoselėti etninės kultūros vertybių.”

Rašyti komentarą
  • Kaišiadorių aidai neatsako už komentarų turinį ir jų neredaguoja
  • Kaišiadorių aidai pasilieka teisę pašalinti komentarus, kurie nesusiję su tema, necenzūriniai, pasirašyti kitu asmeniu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia LR įstatymus.
  • Už komentarus tiesiogiai atsako juos skelbiantys asmenys, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.
  • Kaišiadorių aidai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir jų prašymu suteiks duomenis apie skaitytoją, paskelbusį įstatymus pažeidžiantį komentarą
Vardas:
Komentaras:Saugumo kodas: Code


Peržiūrėta: 8198

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2014 kovo 13, ketvirtadienis )