Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Skelbimai
Privatumo politika


2024 gegužės 13, pirmadienis
Austėja Žiūraitė – tūkstantmečio vaikas Spausdinti
Ramutė ŠIMELIENĖ   
2013 birželio 14, penktadienis

Austėjos rankose laidos ,,Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ diplomas ir prizas. Dar ji gavo visą krūvą puikių dovanų. Tarp jų – kelionę kartu su palaikymo komanda į šokoladinių saldainių fabriką ,,Rūta“ ir bilietus visiems į Keistuolių teatrą
Birželis, pirmasis vasaros mėnuo. Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijoje, kaip ir kitose mokyklose, nutilo vaikų šurmulys,  tylu tapo klasėse. Iki rudens, iki rugsėjo... Gimnazistai užvėrė mokyklos duris. Vieni – tik vasarai, kiti – visam laikui.

Pro mokyklos duris į vasaros laiką iškeliavo ir trečiosios klasės (vienuoliktokė) gimnazistė Austėja Žiūraitė.
Šie mokslo metai jai buvo geri. Net labai. Mergina patenkinta: trimestruose – kone vieni dešimtukai. Be to, šiemet ji tapo  Tūkstantmečio vaiku. Šis titulas Austėjai suteiktas vasario mėnesį Lietuvos televizijos projekto viktorinos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai” finale pelnius pirmąją vietą tarp šalies vienuoliktokų.  Titulas  rimtas ir svarus. Garbingas. Austėja sako pergalės nesitikėjusi. Juo labiau kad žaisdama pusfinalyje, į finalą nepateko. Tiesa, taškų skirtumas buvo visai nedidelis – A. Žiūraitė liko „pirmoji už brūkšnio“. Tačiau kartais ima ir atsitinka visai netikėtų ir nelauktų dalykų. „Susirgo mergina, turėjusi dalyvauti finale ir todėl iš televizijos paskambino man“,  – prisimena gimnazistė.
...Toks yra gyvenimas. Vieniems pasiseka, kitiems – ne. Matyt, taip buvo lemta: vienai susirgti, kitai – dalyvauti. Ir dar kaip dalyvauti. Finale Austėja parodė savo puikias žinias, išprusimą, greitą orientaciją ir laimėjo.
Su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite
Jos atvejis akivaizdžiai įrodo, kokie stiprūs, išprusę, daug žinantys vaikai dalyvauja viktorinos projekte. Juk, po teisybei, tik atsitiktinumo dėka Austėja pralaimėjo tada pusfinalyje. Jos žinios nė ką ne menkesnės už kitų. Gal net geresnės. Pergalė finale neatėjo pati savaime. Tik jau ta  Austėja – kukli ir netgi po pergalės vis dar įsitikinusi: „Būtų buvę teisingiau, jei finale būtų laimėję tie, kas į jį pateko dar pusfinalyje. Ypač – susirgusi mergina.“

Bet visi jos draugai ir pažįstami, visa gausi jos palaikymo komanda, ir tuomet į finalą kartu nuvažiavusi chemijos mokytoja  Laima Sabaliauskienė, visa gimnazijos bendruomenė įsitikinę, kad Austėja šį titulą gavo pelnytai. Puiki mokinė, apsiskaičiusi, tikra eruditė. Atkakli ir drąsi, greitos orientacijos. Be kita ko – puiki draugė, miela ir nuoširdi, visad padedanti. Tikras tautos žiedas.
Į pusfinalį Austėją lydėjo geografijos mokytoja  Asta  Tamulevičienė. Ji matė, kaip puikiai  į viktorinos klausimus atsakinėjo gimnazistė. Jau tada ji buvo verta patekti į finalą. Tačiau atsitiko taip, kaip atsitiko. Bet Likimas ištaisė klaidą ir suteikė jai dar vieną šansą, leisdamas dalyvauti finale.
Mergina prisipažįsta: finaliniam viktorinos žaidimui nesiruošė. Viena, kad nė nebuvo kada, nes  dalyvauti žaidime pakvietė dvi dienos prieš filmavimą. O antra: tąkart jai labiau rūpėjo kontroliniai mokykloje. Be to,  o kam ruoštis? Juk nežinai, kokios bus užduotys. Anot Austėjos, visi klausimai buvo iš mokyklos kurso. Taigi kokį žinių bagažą susikrovei per vienuolika metų mokykloje, tiek tų žinių ir galėsi pateikti.
„Važiavau „atsipūtusi“, atsipalaidavusi, nepergyvenau ir nesijaudinau, jaučiausi laisvai. Nemaniau, kad laimėsiu, nes finalininkai buvo išties stiprūs“, – juokiasi. – Juk per „plauką“ patekau, neturėjau ko prarasti...“
Gal ramybė ir atsipalaidavimas  pagelbėjo Austėjai. „Nedrebindama kinkų“ galėjo ir susikaupti, „šaltu protu“ analizuoti, vertinti.
Kova nebuvo lengva. Priešininkė pasirodė esanti išties stipri. Jiedvi kovėsi atkakliai, buvo vertos viena kitos, surinkdavo po lygų skaičių taškų. Prireikė net keturių pratęsimų ir sėkmė buvo palankesnė Austėjai.
Mergina tvirtina, kad jai labai padėjo intuicija – jausmas, kai atsakymo nežinai, bet kažkas tarsi sakyte sako, kuris iš pateiktų variantų teisingas. Austėja tai vadina „atmetimo būdu“. Tačiau kad galėtum atmesti, turi  daug žinoti ir mokėti.  O Austėjos  mokyklinių žinių bagažas pilnutėlis. Ir ne tik mokyklinis. Mergina daug skaito, viskuo domisi. Jai patinka geografija, fizika, chemija, lietuvių, vokiečių  kalbos... Nėra dalyko, nuo kurio ji „suktų nosį“...
A. Žiūraitė nuolat dalyvauja rajone ir respublikoje rengiamose įvairiose olimpiadose ir laimi.
Paminėsime tik keletą  Austėjos laimėjimų: štai pernai gegužę Telšiuose  įvykusioje geografijos olimpiadoje, kurioje dalyvavo 73 mokiniai iš 53 Lietuvos mokyklų, kaišiadorietė gimnazistė laimėjo  trečiąją vietą. Dešimtajame respublikiniame Česlovo Kudabos konkurse, kurį surengė Lietuvos edukologijos universitetas, tuomet dar aštuntokė Austėja pelno pirmąją vietą. Kauno apskrities  bendrojo lavinimo mokyklų 5 – 12 klasių  mokinių lietuvių kalbos olimpiadoje, skirtoje Lietuvos tūkstantmečiui 2009-aisiais, septintokė Austėja  buvo antra... Tai tik maža dalis jos laimėjimų. Jau nekalbant apie tai, kad ji sėkmingai dalyvauja ir rajoninėse olimpiadose, kur taip pat reikia parodyti žinias ir sumanumą, loginį mąstymą ir erudiciją.
Šiose olimpiadose ji laimi pirmąsias arba – prizines vietas.
Šiemet Austėja Žiūraitė taip pat dalyvavo dviejose respublikinėse olimpiadose, gerai jose pasirodė.
Štai  lietuvių   kalbos olimpiadoje pelno pirmąją vietą tarp vienuoliktokų – dvyliktokų. Geografijos olimpiadoje tapo trečia.
Gimnazistė spėja visur: gerai mokosi, dalyvauja olimpiadose, yra aktyvi mokyklos bendruomenės  narė, šauni draugė. Ji nori išbandyti savo jėgas, tad olimpiados, viktorinos – pats tas atkakliai ir gabiai merginai.
Austėja  įsitikinusi, kad dalyvavimas tokio tipo renginiuose  padės jai kitąmet laikant baigiamuosius egzaminus. „Galėsiu susikaupti, išmokau per daug nesijaudinti, greitai analizuoti“, – pasakoja.
Balandžio pabaigoje kartu su kitais LRT  viktorinos „perliukais“, Austėja Žiūraitė buvo pakviesta į prezidentūrą, kalbėjosi su šalies Prezidente Dalia Grybauskaite. Kartu su ja nusifotografavo. Tai reikšmingas įvykis jauno žmogaus gyvenime.
Beje, kai 2008-aisiais Lietuvos televizijoje prasidėjo įdomi ir daugelio  širdis pavergusi viktorina „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“,  Austėja pasiryžo: „Dalyvausiu!” Ir dalyvavo  kasmet. Nuo septintosios klasės.
Nuo pat mažens Austėja tokia – žingeidi, viskuo besidominti, veržli ir užsispyrusi, siekianti nusibrėžto tikslo. Todėl ir dienyne – vien tik devintukai ir dešimtukai. Jų kaip sėte prisėta.
Sako, kad ji „nusidavusi“ į savo senelį, šviesaus atminimo buvusios Kaišiadorių vaikų muzikos mokyklos direktorių Vilhelmą Žiūrą. Ne tik savo talentais (Austėja kurį laiką, kol jos nepatraukė tikslieji mokslai ir kalbos, mokėsi groti smuiku), bet ir humoro jausmu, pastebėjimais ir įžvalgomis.
Kartu su Austėja į viktoriną Lietuvos televizijoje važiavo ne tik mokytoja, bet ir gausi palaikymo komanda iš įvairių klasių. Savo draugams Austėja už tai labai dėkinga. Be kita ko, ji sako, kad ir olimpiadose, ir Lietuvos tūkstantmečio vaikų viktorinose susirado daug draugų iš kitų šalies mokyklų. „Kai  studijuosiu universitete, tikiuosi kai kuriuos iš jų susitikti“, – įsitikinusi šauni mokinė.
Ji žino – stos į  Kauno medicinos universitetą. Bus gydytoja. O mes tuo džiaugsimės...
... Sėkmė LRT viktorinoje „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ Austėjai Žiūraitei ne tik pelno išskirtinį titulą, ji gavo vertingų dovanų, bet  gimnazistė uždirbo apdovanojimą ir visai palaikymo komandai – aštuoniolikai  mokinių. Kai šis rašinys pasirodys laikraštyje,  Austėja su draugais, ko gero, bus apsilankiusi „Rūtos“ saldainių fabrike. Dar visa grupė važiuos ir  į Keistuolių teatrą...
 * * *
Vasara trumpa. Ji pralekia greitai. Vėl ateis rugsėjis ir prasidės naujieji mokslo metai. Austėjai A. Brazausko gimnazijoje jie bus paskutiniai. Tačiau, reikia manyti, ji gal dar  spės sudalyvauti  šitoje viktorinoje, tik jau dvyliktokų grupėje? Palinkėkime jai sėkmės ne tik skinant laurus viktorinose ir olimpiadose, bet ir greitai duris jai atversiančiame suaugusiųjų pasaulyje.

Austėjos Žiūraitės asmeninio archyvo nuotraukos

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2013 liepos 18, ketvirtadienis )