Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Skelbimai
Privatumo politika

Šiuo metu 1 skaitytojas

2024 gegužės 12, sekmadienis
Kai Baruoliuose sodai žydi. Pasakojimas apie Nataliją ir Gracijų Paugas Spausdinti
Jonas LAURINAVIČIUS   
2012 gegužės 18, penktadienis

Autoriaus nuotrauka
Gražiai sodai žydi visur, bet Baruoliuose - gražiausiai, balčiausiai, spalvingiausiai. Kodėl? To Natalijos Paugienės net klausti nebereikia - čia jos gimtinė. O ir maestro Gracijus Pauga, jos vyras, irgi tą patį patvirtina. Nes jiedu daugiau nei dešimt metų Baruoliuose gyvena. Abu iš Vilniaus išsikėlė į kaimą, kur stovėjo Kavaliauskų - Natalijos tėvų - sodyba. Ją paremontavo, patvarkė, įrengė pagal savo skonį ir poreikius - ir gyvena.

Sodyba nuošali. Pažliugusį rudenį ar pavasario polaidžio dienomis prie jos gali ir neprivažiuoti - kelias niekam tikęs, klampus ir duobėtas. Bet sausmečiu, šiltomis dienomis gražesnės, sveikesnės vietos gali neieškoti: šalia - miškas, iš visų pusių užuovėja, keliasdešimties arų ploto tvenkinys, kur pliuškenasi žuvys, kieme altanėlės, pavėsinės, kur priimami  svečiai, giminės, buvę bendradarbiai, pažįstami.
Ko jau ko, bet svečių pas Paugas netrūksta. Kartais iki šimto ir daugiau žmonių! Bet koks reikalas tiek svečių kviestis?! O - labai svarbus reikalas! Tai Natalijos senelių - Kavaliauskų ir Tamašauskų  palikuonys. Prieš penkerius metus jų susirinko 118, o pernai - jau 138! Ko tik toje giminėje dabar nėra: inžinierių, gydytojų, mokytojų. Tačiau Paugoms labiausiai miela, kad netrūksta muzikalių žmonių, yra netgi tarptautinių konkursų laimėtojų ir prizininkų. Giminės suvažiuoja iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, netgi  JAV ir Kanados. Tai būna įspūdingas renginys. Palapinių miestelis, suvežtinės vaišės, muzika, dainos. Tikras kultūros renginys po atviru dangumi!
O dar buvusių bendradarbių sueitynės pas Paugas! Jos prasidėjo prieš penkerius metus. Vienas iš jų sumanytojų buvo Vytautas Kernagis, deja, pats jų nesulaukęs. Baruolius, Paugų sodybą, pamėgę kompozitoriai, dainininkai, ypač Stasys Liupkevičius, Mikas Suraučius, Andrius Kulikauskas, Juozas Rupša, saksofoninkas Petras Vyšniauskas, dailininkas Andrius Žibikas ir kiti... Vyksta kūrybinės diskusijos, pasikeičiama nuomonėmis apie kultūrinio gyvenimo aktualijas, kai  kam kyla ir naujų kūrybinių planų, sumanymų. Čia apsilankydavo ir žaslietis dailininkas (gaila, jau miręs) Raimundas Simonaitis. Jis yra nutapęs išraiškingą Natalijos Paugienės portretą, kuris kabo jos kambaryje. Yra čia ir kitas šio dailininko   paveikslas „Žaslių bažnyčia".
Maestro Gracijus Pauga labiausiai mums žinomas kaip Žaslių kapelos „Žasla“ vadovas. Keturis kartus „Žasla“ koncertavo per Lietuvos nacionalinę televiziją (laidose „Duokim garo“ ir „Gero ūpo"). Koncertuota ir respublikiniuose, ir rajoniniuose  renginiuose.  Maestro  G.Pauga vadovauja ir Kaišiadorių kultūros ir meno centro kapelai „Va tai tau". Ji irgi daugelio švenčių dalyvė, koncertuoja ir didmiesčiuose, ir kaimo vietovėse.  Štai  kad ir Kaišiadorių miesto šventėje „Skambėkit, Kaišiadorys".  Smagi kapelos muzika, dainos skambėjo miesto parke, prie Vaclovo Giržado progimnazijos.
Kapelų koncertinę veiklą riboja ekonominė šalies krizė. Reikia transporto, o benzinas brangus.
-Koncertuosime, jeigu mus nuvešite  ir parvešite iš išvykos, - kelia sąlygas kapelininkai.
Retas rajonas sutinka su tokiomis sąlygomis. Jei mums per brangu važiuoti, tai ir kviečiantiesiems tas pat - jie irgi neturi už ką... Išvykų maršrutai trumpėja ir retėja.
Kapelos susiduria ir su kitais rūpesčiais. Trūksta muzikantų, ypač pučiamųjų instrumentų. Meno mokyklos jų išleidžia dešimtimis, tačiau retas groja kapelijose, instrumentiniuose ansambliuose. Išvyksta studijuoti, dirbti į užsienį - ir padeda muzikos instrumentą...
Pastaraisiais metais kiek atslūgo G. Paugos vadovaujamų kapelų koncertinė veikla ir dėl to, kad  buvo sušlubavusi maestro sveikata, jis dar nėra pakankamai atsigavęs po operacijos. Tačiau kapelų repeticijos jau vyksta, koncertai prasidėjo.
Paugų sodyba įėjo ir į Žaslių seniūnijos kultūros dienos programą. Sugužėjo, suvažiavo čia per dešimt seniūnijos kultūros darbuotojų. Maloniai pabendrauta, aptarti seniūnijos kultūros reikalai. O Paugienė yra Paugienė - ji neišleidžia svečių nepavaišinusi.
-Dvidešimt devynis cepelinus išviriau, - šypsosi ji. - Dar ne bet kokius, o pagal  savo receptą. Ir visi gyrė, visi buvo patenkinti...
Maestro po truputį ruošiasi jubiliejiniam gimtadieniui. Rudenį jam sukaks septyniasdešimt. Vėl kaip ir prieš dešimt metų, bus kviečiami žinomi respublikos dainininkai, muzikantai. Atitinkamą programą parengs ir maestro vadovaujamos kapelos.
G. Paugos sūnus Andrius dirba diplomatinėje tarnyboje. Diplomato karjerą pradėjo JAV, tęsė Portugalijoje.
-Kaip gaila, kad neprisirengiau nuvykti į Ameriką, - apmaudauja maestro. - O štai Portugalijon buvau nuvykęs. Dešimt dienų viešėjau. Sūnus parūpino mašiną, daug vietovių apvažinėjau, daug pamačiau...
O dukrą Agnę ir anūkę, kurios dar nėra matęs, gyvenančias Milane, aplankyti - dar planuose.
Kelionės po Lietuvą, po užsienio kraštus - turininga maestro biografijos dalis.
Kai žydi sodai, įlomėlėje palei tvenkinį geltonuoja purienos, kai smagiai miške čiulba paukščiai, tai nors visur ir gražu, jauku, gaivu, bet Baruoliuose - visų nuostabiausia...

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2012 birželio 08, penktadienis )