Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Privatumo politika

Šiuo metu 1 skaitytojas

2024 kovo 29, penktadienis
Po penkiolikos metų vėl sugrįžusi į savo kelią Spausdinti
Laima KMELIAUSKIENĖ   
2011 balandžio 06, trečiadienis

Birutė Zubkovienė, Metų kultūros šviesulio nominacijos laimėtoja, su radijo laidos ,,Ryto allegro” redaktore Alma Valantiniene. Nuotrauka iš Zubkovų fotoarchyvo
Tai - didžiausias Birutės Zubkovienės, Žiežmarių kultūros centro Pakertų skyriaus vadovės, darbo įvertinimas. Lietuvos radijo „Klasikos” programos laida „Ryto allegro” praėjusių metų pabaigoje jau trečią kartą rinko Metų kultūros šviesulį - žmogų, 2010-aisiais metais daugiausiai nuveikusį savo miesto ar kaimo bendruomenės labui bet kurioje kultūros srityje. Ir štai Metų kultūros šviesuliu „Klasikos” klausytojai balsuodami išrinko mūsiškę Birutę - jos kandidatūrą palaikė apie 12 tūkstančių žmonių.

Pagal klausytojų laiškus laidos kūrybinė grupė buvo išrinkusi penkis kandidatus. Be Birutės Zubkovienės, tapti Metų kultūros šviesuliu 2010 pretendavo Danutė Budrytė - Samienė, Jurbarko kultūros centro direktorė, Konstantino Glinskio teatro režisierė; Audrys Karalius, kaunietis architektas, architektūrinių ir tarpdisciplininių renginių organizatorius bei kuratorius; Marytė Matevičienė, Šilutės rajono Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė, gražiausios rajone respublikinės kaimo kapelų šventės „Grajikit, Bikavos žiogeliai” įkūrėja; Nerijus Stasiulis, Palangos kultūros centro direktorius, atgaivinęs tradicinius kurorto renginius naujais akcentais.
Ar kada pagalvojo Birutė, kad ji bus taip įvertinta, pagerbta, kad susijaudinusi sakys padėkos kalbą LRT Didžiosios studijos scenoje, kai jau dešimtą kartą buvo dalinamos LRT „bitinukų” statulėlės?! Jos atiteko darbščiausiems, talentingiausiems darbuotojams ir geriausiems nacionalinio transliuotojo televizijos bei radijo projektams. B. Zubkovienė, Metų kultūros šviesulio nominacijos laimėtoja, buvo apdovanota diplomu, vertingomis knygomis ir radijo imtuvu su „Klasikos” logotipu. Šią „Bitinukų 2010“ pagerbimo šventę per LTV matėme kovo 5-osios vakarą.
Į Vilnių tąkart vyko ir Birutės „palaikymo komanda”: Pakertų moterų vokalinių ansamblių vadovė Laimutė Kaulakienė, ansamblietė Marcelė Sindarienė ir šeimos bičiulis žiežmarietis Valentinas Šimkūnas.
Ar kas nors šiuo Birutės apdovanojimu pasidžiaugė iš rajono valdžios žmonių, kultūros sferos kuratorių? Pasirodo, kad ne. Užtat buvo piktų kalbų: „Kodėl ji, ką ji tokio padarė, yra vertesnių...” O jos kukli kandidatūra buvo tik paprasčiausiai pasiūlyta. Ar kalta Birutė, kad tūkstančiai balsavo būtent už ją? Galbūt kažkam priimtina jos veikla, kažkas pažįsta, kažkam imponavo „Ryto allegro” laidos redaktorės Almos Valantinienės parengtas reportažas iš Pakertų, ne vieną kartą transliuotas laidos metu. Apie B. Zubkovienę ir kultūrinę veiklą Pakertuose kalbėjo vietos mokyklėlės mokytoja ir ansamblietė Onutė Račiūnienė, Marcelė Sindarienė, Birutė Jacinavičienė, dainavo balsingosios pakertiškės.
 „Aš nei kalnų nuverčiau, nei padariau daugiau nei kiti”, - kuklinasi Birutė.
 B. Zubkovienė į Pakertus dirbti atėjo 2007-ųjų vasario 1 dieną. Neapsižiūrėjo, o prabėgo jau ketveri metai. Moterų ansambliai, kuriems vadovauja Laimutė Kaulakienė, jau buvo, o štai mergaičių ir moterų šokių grupes Birutė subūrė vėliau. Dabar Pakertuose yra ir moterų klubas „Močiutės kraitė”, kuriam vadovauja energinga ir aktyvi pakertiškė Marcelė Sindarienė, didelė Pakertų skyriaus vadovės pagalbininkė. „Kai pradėjau dirbti, buvo sunkoka. Vis Marcelės klausdavau - savo nuomonės drastiškai neprimesdavau, - sako B. Zubkovienė. - Dabar jaučiuosi savo rogėse esanti”.
Žiežmarių kultūros centro Pakertų skyriuje vyksta daug renginių, iš jų tradiciškai paminimos valstybinės šventės, švenčiamos Užgavėnės, Margučių šventė, Sekminės, Joninės, Rudens šventės, rengiamos  Adventinės popietė ar vakarai, Majava pas  Filomeną Ulanavičienę namuose.
„Mano darbe didžiausias ramstis - vyras”, - teigia B. Zubkovienė. Jis - muzikantas, tad jo atliekama muzika ryškiai nuspalvina renginius.
Dar pridursime, kad Leonas Zubkovas - Kaišiadorių meno mokyklos mokytojas, mokantis vaikus groti gitara, mušamaisiais, turintis Gitaros studiją.
Birutė džiaugiasi, kad ansamblietės dainuoja pasipuošusios tautiniais drabužiais, kad dabar nauja apranga pasipuošęs šoka ir mergaičių šokių kolektyvas. Jaunųjų šokėjėlių drabužiams lėšų skyrė Žiežmarių kultūros centras. Abi su Marcele ir iškarpas darė, ir rūbus pasiuvo... O prieš tai mergaitės šoko su vienodais sijonėliais, kuriuos Pakertų skyriaus vadovė, „skuduryne” nusipirkusi audinio, taip pat pati pa-siuvo.
 * * *
Birutė - kaunietė, tiksliau  - buvusi. Nuo tada, kai 1975-aisiais metais baigė Vilniaus kultūros mokyklą ir įgijo choreografės specialybę, gyvena Žiežmariuose. Ir pirmoji jaunos merginos darbovietė buvo Žiežmarių kultūros namai, kuriuose dirbo meno vadove. Tiesa, su Žiežmariais ryšių turėjo ir anksčiau - bebaigdama mokslus čia atliko praktiką: respublikinei dainų šventei ruošė pagyvenusių žmonių šokių kolektyvą.
 B. Zubkovienė nuo 1976-ųjų iki 1992 metų dirbo Žiežmarių kultūros namų direktore. Iki tol, kol didžiuliai kultūros namai, turėję turtingą ir gerą bazę, pa-statyti  Sodininkystės tarybinio ūkio, kuriam vadovavo sumanus direktorius Bronius Kasputis, buvo negailestingai privatizuoti. Didelis miestelis liko be kultūros židinio. Dėl to Birutei labai skaudėjo širdį. Skauda ir šiandien, kai žvelgia pro savo buto langą į numirusį pastatą. Paradoksas, tačiau čia įsikūrusi užsieniečių valdoma siuvykla...
 Kodėl tuometinė vietinė valdžia piestu nestojo prieš kultūros namų privatizavimą? Ji buvo begalvė ar kitais sumetimais davė „palaiminimą”? Telieka tai, kaip sakoma, ant jų sąžinės.
 Birutė prisimena, kad iki kultūros namų perdavimo žemės ūkio bendrovei, čia virte viręs gyvenimas. Nuo 4 kultūros darbuotojų kolektyvas buvo išaugęs iki 8. Čia buvo suburta moterų, vyrų ansambliai, choras, agitbrigada, cirko grupė, estradinis ansamblis, dramos kolektyvas, kaimo kapela, pagyvenusių žmonių šokių kolektyvas, jaunimo šokių kolektyvas, vaikų pramoginių šokių kolektyvas. „Ir visi kolektyvai buvo stiprūs”, - prisimins Birutė, vienu metu vadovavusi net penkiems iš jų. Savi-veiklininkai aktyviai koncertavo, važinėjo į apžiūras.
Čia, Žiežmariuose, Birutė sutiko ir savo Leoną, dar prieš armiją miestelio kultūros namuose dirbusį meno vadovu - ne vienas prisimena vietos estrados ansamblį „Auditorija H”.
Gal todėl, kad svaigino jaunystė, gal todėl, kad buvo smagu dirbti, kad kolektyve nebuvo intrigų, metai, prabėgę Žiežmarių kultūros namuose, buvo itin šviesūs. „Mes ištisai būdavome darbe. Ir vakarais. Vyras su estradiniu repetuodavo... Buvo smagu, - pasakoja B. Zubkovienė. - O juodžiausias etapas mano gyvenime - kultūros namų draskymas. Toks miestelis be kultūros namų! Jei sukurtas geras, reikalingas dalykas, tai kam draskyti?”
Birutė sako, jog tais laikais juos prižiūrėjęs rajono kultūros skyrius, atlyginimus gaudavę iš gyvenvietės vykdomojo komiteto, pastatas priklausęs ūkiui, o ir renginius vesdavę Sodininkystės tarybinio ūkio žmonėms. „Jei tik ko reikėdavo, visi keliai vesdavo pas ūkio direktorių Kasputį”, - prisimena Birutė. Šis žmogus kultūriniam gyvenimui buvo neabejingas.
Beje, tais laikais, berods, apie 1990-uosius, Birutė Zubkovienė gavo ir Kultūros ministerijos apdovanojimą.
 „Aš myliu žmones. Ir su kiekvienu meno saviveiklos kolektyvu buvo ir yra įdomu dirbti: su vienu - vienaip, su kitu - kitaip”, - teigia žiežmarietė.
Beje, tuomet, kai Žiežmariuose nebeliko kultūros namų, Zubkovai nėrė, ir gana sėkmingai, į privatų prekybos verslą, atidarė parduotuvę. „Prekes net iš Kinijos veždavau”, - įsiterpia  Leonas Zubkovas, mudviem su Birute iš virtuvės nešdamas garuojančią kavą.
Paskui, iki pradedant dirbti kultūros darbuotoja Pakertuose, Birutei teko dirbti pardavėja Danutės Šliužienės parduotuvėje. Ir dabar po penkiolikos metų sugrįžus į kelią, kuriuo buvo eita nuo jaunystės, vėl dienos nuspalvintos pilnatvės, malonaus skubėjimo.
Birutė ir Leonas Zubkovai užaugino du sūnus: Tadui - 33-eji, Andriui - 27-eri. Abu kompiuterininkai, abu vedę, gyvena Kaune. Zubkovai turi ketverių metų anūkėlį Liną, dabar laukia dar vieno, netrukus gimsiančio. Bus dar vienas džiaugsmelis...
Paskutinį kartą atnaujinta ( 2011 balandžio 21, ketvirtadienis )