Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Skelbimai
Privatumo politika


arrow Archyvas 2024 spalio 11, penktadienis
Pilietinės dainos festivalis ,,Didžioji kova“ sudrebino ne tik Palomenę... Spausdinti
Angelė RABAČIAUSKIENĖ   
2024 rugsėjo 06, penktadienis

Angelės Rabačiauskienės nuotr.
Ilgai ir nuoširdžiai šio festivalio organizatoriai – Palomenės kultūros centras, kiti organizacinio komiteto nariai ir atsakingi kaimo bendruomenės žmonės ruošėsi šiam, pagal apimtį edukacijų ir veiklų gausumą bene didžiausiam renginiui Palomenės kaime – „Pilietinės dainos festivaliui „Didžioji kova“, tikėdamiesi didžiulio žmonių susidomėjimo, pritarimo ir palaikymo. Ir sulaukė. Smagu buvo matyti gausybę žmonių susirinkusių į šį festivalį, juolab kad ir oras šiai šventei buvo labai palankus.
Deja, niekas nė nenumanė, kad po dienos kitos ši šventė, tas didingas pilietinių dainų festivalis, visoje Lietuvoje bus minimas  kitokia prasme, turiu galvoje konfliktą, plačiai nuskambėjusį viešojoje erdvėje tarp pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovo Alko Paltaroko ir kai kurių festivalio dalyvių. Kokių tik variacijų, nutolusių nuo tiesos samprotavimų apie šį festivalio organizatoriams ir kaimo bendruomenei skaudų ir netikėtą įvykį, išvirtusį nusikaltimu, kurį aiškinasi policijos pareigūnai, pasklido viešojoje erdvėje.
Leisti deguto dėmei aptemdyti to, kas vertinga, kam buvo tiek ruoštasi, ir kas, manau, kuo puikiausiai buvo įgyvendinta ir pavyko. Istorija, kaip sakoma, viską sudėlios į vietas, bus išsiaiškinta, kas ir kaip, nemenkinant ir neįžeidinėjant bei nesmerkiant vieniems kitų.

Palomenė garsi partizaninio pasipriešinimo kovomis
Taigi pasidžiaukime šia gražia švente, nes Palomenė, kaip ir buvo skelbta festivalio anotacijose bei reklaminiuose klipuose, pasirinkta dėl to, kad šios vietovės yra garsios partizaninio pasipriešinimo kovomis, priklausančiomis Didžiosios kovos apygardai. Čia ne tik daugybė istorinių paminklų, partizanų žūties ir laidojimo vietų bei išlikusių bunkerių.
Tad suprantama, kad susidomėjimas šiuo renginiu buvo didžiulis dar ir dėl to, kad buvo numatyta itin įdomi koncertinė programa: pradedant pučiamųjų instrumentų orkestru PAVILNIO BIG BENDU (vad. J. Dapšauskas), žinomais pilietinių ir kt. dainų atlikėjais Česlovu Bernotavičium, Romu Naidzinavičium, kitais ir baigiant rašytoju ir poetu, bardu Vytautu V. Lansbergiu ir THUNDERTALE muzikantais.
Festivalio dalyvių laukė įdomios edukacinės veiklos: aitvarų gamyba, pažintinė kelionė į DKA partizanų štabą Gegužinės bažnyčioje, Vytauto Didžiojo karo muziejaus 1944–1953 m. ginkluotės ekspozicija, karo istorijos rekonstrukcijos „Partizanas“ parodų eksponatai, Kaišiadorių muziejaus fotografijų paroda Lietuvos kovotojų už laisvę tematika.  Festivalio lankytojai buvo kviečiami dalyvauti ir projekto „Atiduok Tėvynei, ką privalai“ veiklose, kur galėjo susipažinti su autentiškais ano laikmečio ginklais, uniformomis, įdomiomis partizaniškomis veiklomis, kaip įrengti stovyklavietę, naudotis spausdinimo mašinėle, atskirti skiriamuosius ženklus ir kt.

Palinkėta optimizmo ir vilties kiekvienam
Po šventų Mišių, kurias Palomenės švento arkangelo Mykolo bažnyčioje aukojo klebonas Ąžuolas Miliauskas, susirinkusius žmones pasveikino Lietuvos kariuomenės viršila, aktyvus visuomenės veikėjas, talentingas rašytojas, festivalio vedėjas Ernestas Kuckailis. Trimis Krašto apsaugos 208 kuopos savanorių salvėmis buvo pagerbtas laisvės gynėjų atminimas, Tėvynė Lietuva ir Palomenės bei Kaišiadorių krašto žmonės, atminimo gėlės buvo padėtos prie skulptūros laisvės kovotojams.
Festivalio svečius pasveikino Kaišiadorių meras Šarūnas Čėsna, pasidžiaugęs, kad, būtent, Kaišiadorims tapus Lietuvos kultūros sostine, toks puikus renginys gimė Palomenėje. Padėkojęs visiems prisidėjusiems prie šio festivalio organizavimo, jis sakė, tikįs, kad tokių švenčių Palomenėje bus ir daugiau.
„Iškilios idėjos sukvietė mus pamąstyti apie laisvę ir jos kainą, – į festivalio dalyvius kreipėsi LR Seimo narė Vilija Targamadzė.– Nepamirškime, kad kiekvienas iš mūsų esame reikalingi Lietuvai, tad linkiu optimizmo ir vilties kiekvienam!“ Padėkojusi už tokio renginio organizavimą Palomenės kultūros centro direktorei V. Kudaševičienei, Seimo narė V. Targamadzė jai įteikė trispalvę.
Susirinkusius pasveikino ir kita LR Seimo narė Silva Lengvinienė: „Šis jūsų sukurtas renginys yra įrodymas, kad praeitis mums yra labai svarbi ir mes turime ją branginti“, – sakė ji.

Ką slepia Palomenės apylinkės miškai?
Festivalio dalyvių ir svečių dėmesį prikaustė Ernesto Kuckailio žodžiai apie tuos žmones, kurie kūrė istoriją bei apie tai, kas čia vyko Laisvės kovų metais.
„Kiek daug įdomių dalykų, – sakė jis, – slepia Palomenės apylinkės miškai. Ar žinote apie partizanų slėptuvę Gegužinės bažnyčioje ir apie tai, kad visai netoli, Livintų miške, vis dar tiriamas objektas yra Lietuvos laisvės armijos vanagų, tų, kurie įkūrė Didžiosios kovos apygardą, stovykla ir šaudykla. Tai antroji, kuri žinoma Lietuvoje, pirmoji – jau ištirta, yra prie Platelių ežero.“

Turime kuo didžiuotis
„Yra ir daugiau objektų, kuriuos reikia tirti, – sakė E. Kuckailis. – Yra žūties, yra atmintinos vietos, kurių nevalia pamiršti. Daugelis tų vietų yra žinomos, organizuojami renginiai, viena iš tų renginių organizatorių yra jūsų kraštietė Rugilė Grendaitė. Turime kuo didžiuotis, turime ką prisiminti!“
Festivalio vedėjas E. Kuckailis paminėjo ir Vytauto Didžiojo karo muziejų, pristatantį projektą „Atiduok Tėvynei, ką privalai!“. „Jums bus pristatytos uniformos, ginklai ir kitos edukacijos, tokios kaip aitvarų gaminimas, – teigė jis. – Bus dekoruojamas 33 m2 aitvaras, kuris kaip ir vėliava, renginio metu bus pakelti į aukštį – dangų. Bus galimybė pasigaminti ir savo aitvarus“.
Supažindinęs ir su kitomis edukacinėmis veiklomis, E. Kuckailis priminė, jog Palomenės KC patalpose vyks G. Trakimo istorinės medžiagos apie Didžiosios kovos apygardą pristatymas, o po to diskusijos „Laisvės kovų atmintis“ (moderatorė Rugilė Grendaitė).
Išvardinęs ir kitas edukacines veiklas, šventės vedėjas visiems palinkėjo malonių įspūdžių ir geros nuotaikos.
Redakcijos prierašas. Plačiau apie šį festivalį ir apie žmones, prisidėjusius prie jo renginio bei apie tai, ką teko patirti ir pamatyti, įvykus taip plačiai viešojoje erdvėje nuskambėjusiam konfliktui – kitame laikraščio numeryje pokalbis su Palomenės kultūros centro direktore Virginija Kudaševičiene.

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2024 rugsėjo 08, sekmadienis )