Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Skelbimai
Privatumo politika


2024 gegužės 15, trečiadienis
Sveikatos reforma: grįžtame į praeitį? Spausdinti
Ramutė Šimelienė   
2010 balandžio 02, penktadienis

Kaišiadorių medikai pakraupę pagaliau tiksliai žinodami, kokiomis sąlygomis dirbs nuo balandžio 1 d. Pagal šalies Sveikatos sistemos pertvarkos programos metmenis sumažinus Kaišiadorių ligoninėje stacionaro lovų skaičių iki 50 - 60 bei apribojus jos anksčiau atliekamas ir rajono gyventojams gyvybiškai svarbias paslaugas, Greitosios medicinos pagalbos stoties medikams darbo patrigubės: insulto, infarkto, širdies skilvelių ar prieširdžių virpėjimo - mirtinų ligų ištiktus pacientus „greitukė“ anksčiau gabendavo į Kaišiadorių ligoninę, kur medikai suteikdavo skubią pagalbą ir guldydavo į skyrių, o jei atvejis būdavo sudėtingesnis, veždavo į Kauno  ligonines. Dabar, aplenkdami Kaišiadorių ligoninę, Greitosios  medicinos pagalbos stoties automobiliai juos gabens į Kauną. Kaišiadorių ligoninės  medikai suteikti pagalbos šiems pacientams jau neturės teisės. O dar prisidės ir chirurginiai bei traumatologiniai ligoniai. Taigi skubių pacientų vežiojimo bus  kur kas daugiau, o finansavimas rajono greitajai pagalbai sumažintas beveik 100 tūkst. litų,  paliekant tik 2,25 rato - kitaip tariant, greitajai pagalbai rajone teikti paliekami tik du automobiliai parai, o trečiasis per parą dirbs tik 6 val.

„Jeigu, sakykime, į Kauną išvešime insultuotą pacientą, atsiras gimdyvė, kurią, kadangi ligoninėje jau ne šiemet „numarintas“ Akušerijos skyrius, vešime į Kauną. Atsiradus dar vienam skubiam pacientui, pas jį nebegalėsime atvažiuoti - konstatavo Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius gydytojas J. Matulevičius. - Gerai, jeigu nelaimė ištiks trečiojo automobilio šešių valandų darbo metu... Po tokios pertvarkos širdininkams Kaišiadoryse gyventi tampa nesaugu, nes ne visus spėsime nuvežti iki Kauno klinikų. Ištikus infarktui, prieširdžių ar skilvelių virpėjimui, pagalba teiktina kuo skubiau. Bijome, kad ligonius gabenant į Kauną, neužsukus į Kaišiadorių ligoninę, pagausės mirčių“.  Anot gydytojo, gabenant gimdyves iš mūsų rajono į Kauną, ne viena iš jų pagimdė automobilyje. „Tai didelė rizika, - sakė gydytojas.- Kur matyta, kad gimdytų sanitariniame automobilyje“. Gydytojas džiaugiasi, kad kol kas apsieita be pasekmių. Tačiau, kas gali garantuoti, kad  bėda neatsitiks?
„Sveikatos reformos pertvarka nuleista „iš viršaus“, - apmaudavo J. Matulevičius.- Tai, kas padaryta Kaišiadoryse su ligonine, gyventojams  ne į naudą. Sumažėjus lovų skaičiui, ne visi į ją pateks, niekas jų nelauks ir Kauno ligoninėse.“  Jo žodžiais tariant, nuvežus skubų pacientą į Kauno klinikas, ant neštuvų gulintys pacientai savo eilės laukia ir penkias, ir daugiau valandų. Per tiek laiko gali kelis kartus numirti. „Po teisybei, turėtume pacientą palikti ir grįžti atgal. Tačiau Kauno klinikos įsigudrino: paciento jie neleidžia nukelti nuo neštuvų,  pas save neguldo. Turime laukti. Per tą laiką negalime išvažiuoti pagal iškvietimą kitur. Jis sako, esą ne kažin  kas, jeigu pacientą klinikos ir pasiima. Apžiūrėję siunčia atgal gydytis į Kaišiadorių ligoninę. Ir Greitosios medikai vėl turi važiuoti jo pasiimti. „Turime papildomų išlaidų, laiko sąnaudų, negalime nuvažiuoti ten, kur mus kviečia,“ - sako stoties vadovas. O jeigu tokio paciento nei guldo į klinikas, nei siunčia į Kaišiadorių ligoninę? Jis paliekamas likimo valiai. Kur nori, ten dėkis. Be kita ko, galimybė, kad atsigulsi į Kauno klinikas nėra per daug didelė: sumažinus lovų skaičių Kaišiadoryse, Kauno klinikose ar kitose  apskrities ligoninėse jų nepadaugėjo. O  pacientai  gabenami ne tik iš Kaišiadorių, bet ir Prienų, Kėdainių, iš kitur. J. Matulevičiaus skaičiavimais, dėl to, kad  sumažintas lovų skaičius Kaišiadorių ligoninėje, apskrities ligoninėse jų turėtų padaugėti 110. Ir tai vien pacientams iš Kaišiadorių rajono paguldyti. O kur dar kiti rajonai?
„Sveikatos reforma padaryta neapgalvotai“, - piktinos kartu su J.Matulevičiumi į spaudos konferenciją atėjęs gydytojas V.Gilaitis. Medikų tvirtinimu, Kaišiadorių rajonas medicinos požiūriu liko labiausiai nuskriaustas Lietuvoje.
Spaudos konferencijoje akcentuota, kad šalyje 10-čiai tūkst. gyventojų tenka vidutiniškai 88 planinės lovos, Kauno apskrityje - 50, tiek pat ir Europos Sąjungoje. Deja, Kaišiadoryse tokiam pat skaičiui gyventojų  tenka vos 17 lovų.  
„Reformos  pasekmės Kaišiadorių ligoninėje  pacientams nenuspėjamos, - sakė gydytojas J. Matulevičius.- Iš mūsų reikalaujama, kad į iškvietimus atvažiuotume per 25 minutes. Neįsivaizduoju, kaip tą padarysime. Finansavimas menkas,  ratų skaičių sumažino.“ Anot jo, Kaišiadorių rajono gyventojų poreikiams patenkinti reikėtų 3,5 rato. Liko 2,25.  Medikai įsitikinę, kad esant tokiam finansavimui,  skundų dėl  Greitosios medicinos pagalbos stoties darbo padaugės, paaštrės kiti reikalai.
„Dar sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas tvirtino, kad veiks „žalieji  koridoriai“, kuriais sunkūs ligoniai be kliūčių bus gabenami į aukštesnio lygio  gydymo įstaigas, bet tie koridoriai,  kol kas neveikia, - sakė J. Matulevičius, pridurdamas, kad  „blogiausia yra tai, kad šalies premjerui patarinėja psichiatras“.
„Medicinai rajone „išsukinėtos rankos“, -sakė abu medikai. - Licencijuoti skyriai bus uždaryti, atimtos galimybės pagelbėti pacientams. Sutrikus širdies ritmui  (kas yra labai pavojinga), jį atstatydavo  saugiai - Reanimacijos skyriuje, dabar gydytojai tą turės daryti paprastoje palatoje.“
„Norėjome Sveikatos ministeriją dėl tokios Sveikatos reformos paduoti į teismą, - turėdamas omenyje dešimtį Kaišiadorių ligoninės „likimo brolių“, pasakojo Kaišiadorių ligoninės laikinasis direktorius V.Gilaitis, - tuo reikalu galėjo mums padėti Seimas, tačiau nepadėjo“. „Prisibrovė“ jie ir iki prezidentūros: „Priėmė mus Prezidentės  rezidentė. Pasikalbėjome ir gavome raštą, kad Sveikatos reforma turi vykti,“- pasakojo V. Gilaitis.
„Medicina Lietuvoje pigi - jai skiriama apie 4 proc. šalies BVP. Kitose šalyse - po 15 proc. ir daugiau. O jų BVP tai ne mūsų, - sakė J. Matulevičius.-  Vis dėlto pas mus visi gavo pagalbą. Žinoma, kiek prisiperkant vaistų, bet pagalba buvo teikiama. Staiga krizės metu daroma nepamatuota pertvarka. Kaišiadorių bendruomenės ligoninė - tai vargšų ligoninė. Daugelis kaimo žmonių negalės pasinaudoti apskrities ligoninių paslaugomis. Iš rajono bendruomenės atimama normaliai funkcionavusi ligoninė“.
Nusivažiavome? Aukštai sėdintiems paprasto žmogaus sveikata - dzin, nors deklaruojama, kad pertvarka daroma neva ja rūpinantis?  Gydytojas J. Matulevičius sako, kad Greitosios pagalbos stoties  medikai darys viską, kas bus jų valioje ir galioje, kad padėtų žmogui. Bet sąlygos, deja, atrodo mums visiems nepalankios. Todėl medikai prašo gyventojų supratimo ir geranoriškumo.
Paskutinį kartą atnaujinta ( 2010 balandžio 22, ketvirtadienis )