Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Privatumo politika

Šiuo metu 1 skaitytojas

arrow Archyvas 2022 spalio 07, penktadienis
Ką reikėtų žinoti: COVID-19 ir PGR tyrimas (PGR testas) bei greitasis antigeno testas Spausdinti
2022 sausio 24, pirmadienis

Tepinėlis iš nosiaryklės – PGR testas COVID-19 nustatymui yra tikslus ir patikimas testas diagnozuojant COVID-19 . Teigiamas testas reiškia, kad greičiausiai sergate COVID-19. Neigiamas testas reiškia, kad tyrimo metu tikriausiai nesirgote COVID-19. Išsitirkite, jei turite COVID-19 simptomų, arba buvote susidūrę su asmeniu, kurio COVID-19 testas buvo teigiamas.

Kas yra PGR testas?

PGR reiškia polimerazės grandininę reakciją. Tai testas, skirtas aptikti konkretaus organizmo, pavyzdžiui, viruso, genetinę medžiagą. Testas nustato viruso buvimą, jei tyrimo metu turite virusą. Testas taip pat gali aptikti viruso fragmentus net tada, kai nesate užsikrėtęs.

Kas yra COVID-19 PGR testas?
Polimerazės grandininės reakcijos (PGR) testas COVID-19 nustatymui yra molekulinis testas, kuriuo analizuojamas viršutinių kvėpavimo takų mėginys, ieškant COVID-19 sukeliančio viruso SARS-CoV-2 genetinės medžiagos (ribonukleino rūgšties arba RNR). Mokslininkai naudoja PGR technologiją, norėdami amplifikuoti nedidelius RNR kiekius iš mėginių į dezoksiribonukleino rūgštį (DNR), kuri dauginama tol, kol aptinkamas SARS-CoV-2, jei toks yra. PGR testas yra aukšto standarto testas diagnozuojant COVID-19 nuo tada, kai buvo leistas naudoti 2020 m. vasario mėn. Jis tikslus ir patikimas.

Kas turėtų pasitikrinti dėl COVID-19?
Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali rekomenduoti pasitikrinti dėl COVID-19, jei turite bet kurį iš šių simptomų:
* Karščiavimas ar šaltkrėtis
* Kosulys
* Dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas
* Nuovargis
* Raumenų ar kūno skausmai
* Galvos skausmas
* Skonio ar kvapo praradimas
* Gerklės skausmas
* Nosies užgulimas ar sloga
* Pykinimas ar vėmimas
* Viduriavimas

Ne visiems, sergantiems COVID-19, pasireiškia simptomai. Ir ne visiems simptomus turintiems žmonėms pasireiškia visi aukščiau išvardyti simptomai. Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei COVID-19 pandemijos metu jaučiatės blogai, net jei buvote paskiepyti.

Kaip atliekamas testas?
Yra trys pagrindiniai COVID-19 PGR tyrimo žingsniai:
* Mėginių paėmimas: sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas naudoja tamponą, kad surinktų kvėpavimo takų medžiagas, esančias jūsų nosyje. Tamponas yra minkštas ilgo lankstaus pagaliuko galiukas, įkišamas į nosį. Yra įvairių tipų nosies tamponai, įskaitant nosies tamponus, kuriais mėginys paimamas iš karto iš šnervių, ir nosiaryklės tamponus, kurie kišami toliau į nosies ertmę. Norint surinkti medžiagą COVID-19 PGR tyrimui, pakanka bet kurio tipo tepinėlio. Po paėmimo tepinėlis sandariai uždaromas mėgintuvėlyje ir siunčiamas į laboratoriją.
* Ekstrahavimas: kai laboratorijos mokslininkas gauna mėginį, jis išskiria genetinę medžiagą iš likusios mėginio medžiagos.
* PGR: PGR etape naudojamos specialios cheminės medžiagos ir fermentai bei PGR aparatas, vadinamas terminiu cikleriu. Kiekvienas šildymo ir vėsinimo ciklas padidina (pastiprina) tikslinės genetinės medžiagos kiekį mėgintuvėlyje. Po daugelio ciklų mėgintuvėlyje yra milijonai nedidelės SARS-CoV-2 viruso genetinės medžiagos dalies kopijų. Viena iš mėgintuvėlyje esančių cheminių medžiagų skleidžia fluorescencinę šviesą, jei mėginyje yra SARS-CoV-2. Pakankamai sustiprintas PGR aparatas gali aptikti šį signalą. Mokslininkai naudoja specialią programinę įrangą, kad interpretuotų signalą kaip teigiamą testo rezultatą.

Ką reiškia COVID-19 PGR tyrimo rezultatai?
Teigiamas testo rezultatas reiškia, kad tikėtina, jog užsikrėtėte SARS-CoV-2. Tai gali būti dėl besimptomės infekcijos, tačiau jei turite simptomų, ši infekcija vadinama COVID-19. Dauguma žmonių serga lengva liga ir gali saugiai pasveikti namuose be medicininės priežiūros. Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, jei jūsų simptomai pablogėja arba turite klausimų ar rūpesčių.
Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tuo metu, kai buvo paimtas jūsų mėginys, tikriausiai nesate užsikrėtę SARS-CoV-2. Tačiau viruso testas gali ir neaptikti. Pavyzdžiui, taip gali nutikti, jei neseniai užsikrėtėte, bet dar neturite simptomų, arba jei COVID-19 sirgote ilgiau nei savaitę prieš atliekant tyrimą. Neigiamas testas nereiškia, kad esate saugus: po tyrimo galite užsikrėsti COVID-19 ir platinti SARS-Cov-2 virusą kitiems.
Jei jūsų testas yra teigiamas, pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, likite namuose ir atsiskirkite nuo kitų. Jei jūsų testas yra neigiamas, toliau imkitės veiksmų, kad apsaugotumėte save ir kitus nuo COVID-19.

Kiek laiko užtrunka gauti koronaviruso testo rezultatus?
Tyrimo rezultatus turėtumėte gauti jau praėjus 24 valandoms po mėginio paėmimo, tačiau kartais tai gali užtrukti kelias dienas, priklausomai nuo to, per kiek laiko mėginys pasieks laboratoriją.

Kiek laiko po užsikrėtimo COVID-19 testas yra teigiamas?
Kadangi PGR testas yra toks jautrus, jis gali aptikti labai mažus virusinės medžiagos kiekius. Tai reiškia, kad testas gali ir toliau aptikti SARS-CoV-2 viruso fragmentus net tada, kai pasveiksite nuo COVID-19 ir nebūsite užkrečiami. Taigi, jei tolimoje praeityje sirgote COVID-19, testas gali ir toliau būti teigiamas, net jei negalite perduoti SARS-CoV-2 viruso kitiems.
Asmenų, kurių imunitetas nusilpęs, užsitęsusios infekcijos gali atsirasti, kai jie išskiria infekcinį virusą mėnesius. Be to, sveiki žmonės gali vėl užsikrėsti. Jei SARS-CoV-2 testas yra teigiamas, bet manote, kad jau atsigavote nuo COVID-19, pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Kuo skiriasi PGR ir COVID-19 greitasis antigeno testas?
Yra dviejų tipų COVID-19 testai: PGR testas ir greitasis antigeno testas.
Polimerazės grandininė reakcija (PGR): taip tikrinama, ar nėra tikrosios viruso genetinės medžiagos ar jo fragmentų, kai jis suyra. PGR yra patikimiausias ir tiksliausias aktyvios infekcijos nustatymo testas. PGR testai paprastai atliekami kelias valandas, tačiau kai kurie yra greitesni.
Greitasis antigeno testas: viruso paviršiuje aptinka baltymus, vadinamus antigenais. Antigeno tyrimai paprastai trunka tik 15–30 minučių. Greitieji antigenų tyrimai yra tiksliausi, kai naudojami per kelias dienas nuo simptomų pradžios, tai yra tada, kai jūsų organizme yra didžiausias viruso kiekis.

Kuris COVID testas yra tikslesnis?
Greitasis antigeno testas paprastai yra greitesnis, bet mažiau jautrus nei PGR testas. Kadangi greitasis antigeno testas nėra toks tikslus kaip PGR, ir, jei greitasis antigeno testas yra neigiamas, jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali paprašyti atlikti PGR tyrimą, kad patvirtintų neigiamą antigeno tyrimo rezultatą.

Pagal užsienio spaudą parengė gyd. Valdas MULEVIČIUS,
https://www.coronavirus.vic.gov.au/rapid-antigen-tests
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21462-covid-19-and-pcr-testing

Rašyti komentarą
  • Kaišiadorių aidai neatsako už komentarų turinį ir jų neredaguoja
  • Kaišiadorių aidai pasilieka teisę pašalinti komentarus, kurie nesusiję su tema, necenzūriniai, pasirašyti kitu asmeniu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia LR įstatymus.
  • Už komentarus tiesiogiai atsako juos skelbiantys asmenys, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.
  • Kaišiadorių aidai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir jų prašymu suteiks duomenis apie skaitytoją, paskelbusį įstatymus pažeidžiantį komentarą
Vardas:
Komentaras:Saugumo kodas: Code


Peržiūrėta: 890

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2022 vasario 01, antradienis )