Naujienos
Archyvas
Redakcija
Reklama
Privatumo politika

Šiuo metu 2 skaitytojai

arrow Archyvas 2020 lapkričio 01, sekmadienis
Ūkininkai savo žemę ginti žada net ir Europos Komisijoje Spausdinti
2019 lapkričio 19, antradienis

Prieš Kaišiadorių rajono valdžios užmačias sukilo šio krašto ūkininkai. Jie baiminasi, kad dėl vietos valdžios ambicijų gali prarasti savo pragyvenimo šaltinį – dirbamą žemę.

Kaišiadorių krašto ūkininkus ir Zūbiškių bendruomenę neramina Kaišiadorių rajono savivaldybės pozicija, ignoruojant vietos bendruomenių nuomonę, todėl atsiranda didelė rizika, kad net apie 12 000 hektarų dirbamų žemių plotas gali tapti mistinės paskirties „Plyno lauko investicijų arealu“.
Susiklosčiusioje situacijoje ūkininkai su ironija įžvelgia net užuominų į laukinę 1990-ųjų privatizaciją ar pokario „išbuožinimą“.
Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija nuo 2016 metų įgyvendina ES lėšomis finansuojamą projektą, susijusį su Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimo ir planavimo tikslų patvirtinimu.
Rajono savivaldybės taryba tų metų balandį pritarė šio projekto įgyvendinimui. Na, o šiais metais Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus drauge su savivaldybės administracijos direktoriumi Mindaugu Nasevičiumi savo iniciatyva įpareigojo plano rengėją suformuoti įspūdingo dydžio – apie 12 000 hektarų – plyno lauko investicijų teritoriją.
Valdžios atstovų motyvas – Susisiekimo ministerija iki šiol jiems dar nepateikė tikslios, Lietuvos Bendrojo plano 2-ose alternatyvose numatytos, naujo – 3-ojo – oro uosto įrengimo vietos ir koordinačių. Tad šios teritorijos dabar formuojamos tik apsidraudžiant.
Verta pastebėti, kad šiuo metu  3-iojo oro uosto statybos planai egzistuoja tik kaip hipotetinė idėja. Dar nėra aišku, ar jis mūsų šaliai išvis reikalingas. O jei jo ir prireiktų – jis būtų statomas po gerų 30-ies metų ir akivaizdžiai mažesniame plote. Net jei naujo oro uosto planas Vyriausybėje būtų palaimintas, jam prireiktų tik apie 500 ha žemės. Ir tai sudarytų tik 3–5 proc. nuo viso dabartinio 12 000 ha ploto derlingiausių šio krašto žemių, į kurias vietos valdininkai gviešiasi tik dėl apsidraudimo ir asmeninių ambicijų. Ir neprisiimant sau jokios asmeninės atsakomybės.
„Šis sprendimas sukurti nežinia kam reikalingą milžinišką plyno lauko investicijų teritoriją nėra proporcingas ir pagrįstas, kadangi šiais veiksmais ne tik nebus išspręstos socialiai aktualios problemos, bet jų dar padaugės.
Iki galo nėra išsakytas teritorijos mastas, nėra jokių ekonominių ir ekologinių įvertinimų, kokią naudą ir kokią žalą padarys tokie pokyčiai aplinkai pinigine išraiška, kas kompensuos jau patirtas išlaidas ir padengs projektų, finansuotų ES lėšomis, įsipareigojimus. Šiuo metu minėtoje teritorijoje veikia apie 120 žemės ūkio verslo subjektų, kurie jau yra investavę į infrastruktūros atnaujinimą ir modernizavimą apie 60 mln. Eur, be to, ūkininkai turi didžiulius įsipareigojimus bankams dvidešimčiai metų į priekį, o gal net ir ilgiau. Didžioji dalis ūkininkų dalyvauja ES remiamuose projektuose, kuriuos įgyvendinus lieka įsipareigojimai vykdyti veiklą tam tikrą laiką. Tad mums kyla klausimas, ką šioje teritorijoje gyvenantys ir dirbantys žmonės gali planuoti ateičiai, kaip kurti sodybinius ūkius, statyti ūkinius pastatus, kokią techniką galima planuoti įsigyti, jeigu bet kuriuo metu ūkininkaujantys subjektai, vadovaujantis minėtais sprendiniais, bus nuvaromi nuo žemės ir nuo savo verslo,“ – sako šio krašto ūkininkas ir Zūbiškių kaimo bendruomenės pirmininkas Vaidas Mitkus.
Todėl vietos bendruomenės reikalauja rengiamame projekte naikinti suplanuotą apie 12 000 ha plyno lauko investicijų teritorijos ženklinimą, kuris lengvai leis keisti žemės paskirtį iš žemės ūkio į kitą (pramoninę) ir atvers kelius abejotiniems žemės pardavimams. Dėl šios priežasties ūkininkai bei regiono bendruomenės parengė bei pasirašė peticiją, kuri adresuojama LR Prezidentui Gitanui Nausėdai,  LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui, ministerijoms ir kitoms valstybės institucijoms. Kaišiadorių krašto žmonės prašo nedelsiant įpareigoti Kaišiadorių vadovybę stabdyti pateiktų bendrųjų planų sprendinių tvirtinimo procedūras.
Krašto ūkininkai bei vietos bendruomenės nusiteikę ryžtingai – nesustabdžius Kaišiadorių rajono vadovybės savivaldžiavimo, jie žada kreiptis į Europos Komisiją dėl šio projekto finansavimo sustabdymo ir lėšų skyrimo projektui nutraukimo. O taipogi pasitelkti visas įstatymų leistinas priemones, tarptautines gamtos ir paveldo apsaugos organizacijas. Kaišiadorių rajono gyventojai taip pat svarsto galimybes pradėti pilietiško pasipriešinimo veiksmus bei ikiteisminių ginčų procedūras.

Zūbiškių kaimo
bendruomenės pirmininkas Vaidas Mitkus,
ūkininkai Saulius Drulia,
Petras Morkūnas,
Audrius Kaduševičius,
Daugvydas Valiukonis ir
daugelis kitų – iš viso 450
žmonių, pasirašiusių prieš
rajono valdžios užmačias

Reklama: terraproject.lt
 

Rašyti komentarą
  • Kaišiadorių aidai neatsako už komentarų turinį ir jų neredaguoja
  • Kaišiadorių aidai pasilieka teisę pašalinti komentarus, kurie nesusiję su tema, necenzūriniai, pasirašyti kitu asmeniu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia LR įstatymus.
  • Už komentarus tiesiogiai atsako juos skelbiantys asmenys, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą, raginimus nuversti teisėtą Lietuvos valdžią bei kitokius neteisėtus veiksmus.
  • Kaišiadorių aidai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir jų prašymu suteiks duomenis apie skaitytoją, paskelbusį įstatymus pažeidžiantį komentarą
Vardas:
Komentaras:Saugumo kodas: Code


Peržiūrėta: 1038

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2019 gruodžio 03, antradienis )